Futbol Flash: Gorzkie pożegnanie Mbappe z PSG, Bayer świętuje 50 meczów bez porażki

Zaktualizowany
Futbol Flash: Bayern i Arsenal zwycięskie, dwa samobóje Lecha Poznań
Futbol Flash: Bayern i Arsenal zwycięskie, dwa samobóje Lecha PoznańProfimedia/Flashscore
Wszystkie najmocniejsze ligi powoli zmierzają do końca sezonu, a w Anglii, Niemczech i Francji zostały nam już tylko po dwie serie gier do końca rozgrywek. Biorąc pod uwagę, że w ostatnich z nich wszystkie mecze będą zaczynać się o tej samej porze, w ten weekend będziemy świadkami ostatnich kolejek rozłożonych na kilka dni.

Niedziela, 12 maja

23:03 Wreszcie, ponieważ właśnie skończył się siódmy z równocześnie rozgrywanych meczów Ligue 1, mamy potwierdzoną strefę spadkową. Na kolejkę przed końcem sezonu 2023/24 nie ma już mowy o utrzymaniu Clermont i Lorient, a trzecie miejsce od końca przypadło Metz. Ci ostatni spadli z nieba do piekła, ponieważ jeszcze w 89. minucie prowadzili ze Strasbourgiem i byli o krok od bezpieczeństwa, by następnie stracić dwie bramki i przegrać 1:2. Nawet zwycięstwo w ostatnim meczu nie pozwoli na poprawę sytuacji.

Tabela Ligue 1 przed ostatnią kolejką sezonu
Tabela Ligue 1 przed ostatnią kolejką sezonuFlashscore

22:59 RC Lens do ostatniej kolejki będzie musiało walczyć o udział w europejskich pucharach. W niedzielę Krwisto-Złociści wywieźli remis 1:1 z trudnego terenu w Rennes. Przemysław Frankowski zaliczył kluczowe podanie, po którym Angelo Fulgini zdobył jedynego gola dla Lens.

22:56 Radosław Majecki z czystym kontem kończy pojedynek AS Monaco w Montpellier. Polski bramkarz zaliczył jeden poważny błąd, ale na szczęście przy nieuznanej bramce dla gospodarzy. Po wygranej 2:0 Monaco jest pewne pozycji wicemistrza Francji.

22:54 Paris Saint-Germain zaczęło od gola Kyliana Mbappe, ale pożegnanie słynnego zawodnika kończy się przygnębiająco. Toulouse nie tylko wyszło na prowadzenie w drugiej połowie, lecz także dobiło gospodarzy w doliczonym czasie, ustalając wynik na 3:1.

21:39 AS Roma nie znalazła sposobu na podniesienie się po błyskawicznie zdobytym dublecie De Ketelaere na Gewiss Stadium. Atalanta wygrywa 2:1 z Giallorossimi w walce o grę w kolejnej edycji Ligi Mistrzów!

21:28 Bayer Leverkusen uczcił 50. mecz bez porażki najbardziej odpowiednim dla okazji wynikiem 5:0, z ostatnim golem w doliczonym czasie. Wyjazdowa wygrana nad VfL Bochum smakuje tym lepiej, że to ostatni zespół, z którym Aptekarze przegrali rok temu. Z kolei ostatnia wygrana na Ruhrstadionie miała miejsce jeszcze w 2008 roku.

Liczby meczu Bochum - Bayer
Liczby meczu Bochum - BayerOpta by Stats Perform

21:21 Jak się żegnać, to z przytupem! Kylian Mbappe pojawił się jako bohater oprawy ultrasów PSG, a następnie jako bohater pierwszej w meczu akcji bramkowej. Mbappe zdobył gola na 1:0 już po siedmiu minutach meczu z Toulouse na Parc des Princes. Mecz trwa, aktualnie jest remis 1:1.

20:25 Sebastian Szymański nie zawodzi. Polski pomocnik dalej śrubuje wyniki w swoim najlepszym sezonie. W dzisiejszym meczu Fenerbahce zaliczył 18. asystę (11. w lidze) i przyczynił się do kolejnej wygranej. Jego klub zachował matematyczne szanse na mistrzostwo, o którym może rozstrzygnąć nadchodzący mecz derbowy z Galatasaray. Jeśli Galata zremisuje lub wygra, będzie świętować tytuł. Jeśli przegra, walka potrwa do ostatniej kolejki.

19:38 Ligowy klasyk nie zawiódł, chyba że jest się sympatykiem Lecha. Implozja Kolejorza w pierwszej połowie była bolesna do oglądania, a w drugiej gospodarze zrobili za mało i za późno, by ratować wynik. Legia, po przeciętnym meczu w swoim wykonaniu, wywozi cenną wygraną 2:1 z Poznania i wspina się na ligowe podium.

Sytuacja w tabeli Ekstraklasy po niedzielnych meczach
Sytuacja w tabeli Ekstraklasy po niedzielnych meczachFlashscore

19:26 Prowadzenie zdobyte w pierwszej połowie okazało się wystarczające. Po bramce Trossarda Arsenal wygrywa 1:0 z Manchesterem United i pozostaje w grze o mistrzostwo Anglii. Symboliczny występ w doliczonym czasie zaliczył Jakub Kiwior.

19:24 Co prawda Harry Kane nie mógł wystąpić z powodu urazu pleców, ale Bayern Monachium w meczu z Wolfsburgiem na Allianz Arenie zrobił swoje i pewnie wygrał, by wrócić na pozycję wicelidera Bundesligi. Już w 18. minucie było 3:0 po bramkach Zvonarka, Goretzki i Zaragozy, ale trafienie tego ostatniego zostało unieważnione. Przewaga zredukowana do 2:0 utrzymała się do końca meczu. W drugiej połowie szansę na skrzydle Wilków otrzymał Jakub Kamiński, ale nie zdołał odmienić losów meczu.

18:31 Takiego przebiegu polskiego klasyku nikt chyba przewidzieć nie mógł! W pierwszej połowie Legii nie uznano gola Wszołka, następnie Josue nie wykorzystał rzutu karnego, ale… nic straconego. Dwa gole Bartoszowi Mrozkowi wpakowali bezlitośnie jego koledzy z drużyny, Miha Blazić i Bartosz Salamon. A jeszcze 45 minut przed nami!

18:01 Drużyna Jana Bednarka walczy o awans do Premier League, ale po pierwszych meczach barażów nikt nie ma przewagi. W półfinałach West Brom zremisował 0:0 z Southampton, a takim samym wynikiem zakończyło się też starcie Norwich z Leeds. Rewanże odbędą się w ciągu tygodnia, a wygrani zmierzą się na Wembley w meczu o awans.

17:33 Szanowne Panie, jak Wy nam teraz zaimponowałyście! Reprezentantki Polski U17 po bardzo solidnej fazie grupowej wystąpią w półfinale Euro 2024. Dziś zremisowały z Portugalią 1:1, wcześniej pokonały Belgijki i uległy faworytkom do tytułu z Hiszpanii.

17:27 Zaryzykujemy stwierdzenie, że Hoffenheim naprawdę chce zagrać w europejskich pucharach. Po rozgromieniu Darmstadt na wyjeździe 6:0 jest już pozycja dająca Ligę Konferencji.

Wynik i strzelcy z meczu Darmstadt - Hoffenheim
Wynik i strzelcy z meczu Darmstadt - HoffenheimFlashscore

16:57 Zagłębie Lubin długo pozostawało bez uderzenia na bramkę Widzewa, by w ciągu niecałych dwóch minut zdobyć dwa gole. Łodzianie złapali kontakt po przerwie, ale w doliczonym czasie wygraną Miedziowych 3:1 potwierdził piękny gol Marko Poletanovicia.

16:43 Świetne wejście zaliczył Karol Świderski w meczu Hellas – Torino. Polski ofensor wszedł na boisko w 62. minucie i już po pięciu minutach na murawie zaliczył gola otwierającego wynik spotkania. Co prawda na koszulce pojawił się z napisem Świderska, ale jesteśmy pewni, że to on. Po drugiej stronie boiska z ławki wszedł inny Karol, Linetty.

16:40 Mamy już składy na bardzo ważny mecz pod kątem mistrzostwa Anglii. Arsenal zmierzy się na wyjeździe z Manchesterem United i jeśli wygra, to wróci na pierwsze miejsce w tabeli sprawiając, że Manchester City będzie musiał we wtorek wygrać z Tottenhamem. Niestety w pierwszym składzie Kanonierów nie ma Jakuba Kiwiora. Mecz możecie oczywiście śledzić na Flashscore

Składy na mecz Manchester United - Arsenal
Składy na mecz Manchester United - ArsenalFlashscore

15:22 Nie udało się utrzymać czystego konta, w samej końcówce VfL Osnabruck zdobyło gola honorowego.Nic to, FC Sankt Pauli z Adamem Dźwigałą na boisku zapewniło sobie zwycięstwo 3:1 i pozycję lidera w 2. Bundesligi - a tym samym mają gwarancję powrotu do najwyższej klasy rozgrywkowej na sezon 2024/25.

Sankt Pauli wraca do Bundesligi
Sankt Pauli wraca do BundesligiFlashscore

14:50 Skromne, a cenne: zwycięstwo Arki Gdynia 1:0 nad zdegradowanym już Zagłębiem Sosnowiec sprawia, że Śledzie już niemal na pewno wracają do PKO BP Ekstraklasy. Matematyczne szanse na zepchnięcie gdynian do baraży ma GKS Katowice. Tym ciekawiej zapowiadają się nadchodzące derby Trójmiasta (19 maja o 20:30), w których choćby punkt na terenie Lechii zapewni Arce awans.

14:39 Inny niebieski zespół, tym razem z włoskiej Serie A, również jest w kłopotach. Empoli uległo Lazio 0:2 i może ponownie znaleźć się w czerwonej strefie jeszcze przed końcem sezonu.

14:31 To koniec nadziei Ruchu Chorzów na utrzymanie w Ekstraklasie. Puszcza Niepołomice wygrała 1:0 z Wartą Poznań i przedłużyła swoją walkę o ligowy byt, odbierając Niebieskim choćby matematyczne szanse.

Strefa spadkowa w 32. kolejce już się nie zmieni - tylko Korona ma szansę z niej uciec przed końcem sezonuFlashscore

12:35 Tydzień bez spekulacji o przyszłości Roberta Lewandowskiego byłby stracony, a już niedziela. Wczoraj kataloński dziennik Sport zasugerował, że na dniach zarząd spotka się z agentem piłkarza, by omówić letni transfer. Dziś doniesienia są już zdementowane i przez agenta piłkarza, i przez Fabrizio Romano.

Aktualna tabela strzelców ligi hiszpańskiej, RL9 wciąż najlepszy w ekipie Dumy KataloniiOpta by Stats Perform / AFP

12:06 Za nieco ponad dwie godziny PSV Eindhoven rozegra przedostatni mecz sezonu 2023/24 (wyjazd do Sittard od 14:30), w którym ma szansę wyśrubować ligowy rekord. Niebywały sukces trenera Petera Bosza przyszedł pomimo przeciwności, a także dzięki jego niezachwianej wierze w holenderski futbol. Zapraszamy na analizę naszego kolegi, Finleya Creboldera, który wskazuje cienie i blaski wizji Bosza.

09:49 To była świetna noc dla Polaków w MLS. Mateusz Bogusz strzelił gola w wygranym przez jego Los Angeles FC 3:0 meczu z Vancouver Whitecaps. Mateusz Klich zanotował z kolei asystę przy bramce Christiana Benteke w meczu DC United z Atlantą, w której grał Bartosz Slisz. Drużyna z Waszyngtonu wygrała 3:2. Zwycięstwo zanotowała także ekipa Sebastiana Kowalczyka - Houston Dynamo.

Sobota, 11 maja

23:33 Osiem kolejnych lat dominacji Sheriffa Tiraspol w Mołdawii właśnie się skończyło. Potentat piłkarski z Naddniestrza stracił tytuł na rzecz debiutującego na tronie Petrocubu Hincesti. Bezprecedensowe rozstrzygnięcie stało się faktem w sobotę, gdy Sheriff przegrał krajowy klasyk z Zimbru Kiszyniów, a Petrocub zremisował z Milsami.

23:03 To się nazywa "rzutem nas taśmę"! Athletic Bilbao ratuje punkt w meczu z Osasuną dzięki bramce Asiera Villalibre na 2:2 w 96. minucie. A w jakich okolicznościach? Trzeba to zobaczyć:

22:58 Al Hilal pieczętuje zwycięstwo w saudyjskich rozgrywkach, a to oznacza, że Cristiano Ronaldo wciąż nie zdobył ze swoją nową drużyną żadnego trofeum od przeprowadzki na początku zeszłego roku.

22:39 AC Milan przerywa fatalną serię czterech meczów bez zwycięstwa, do tego w naprawdę okazałym stylu. W ostatnim sobotnim meczu Serie A Rossoneri rozbili Cagliari Calcio aż 5:1, strzelając trzy gole w ostatnim kwadransie. Symboliczne dwie minuty w meczu zaliczył pod koniec Mateusz Wieteska.

Liczby meczu Milan - Cagliari
Liczby meczu Milan - CagliariOpta by Stats Perform

22:28 Holstein Kiel może świętować. Co prawda dziś udało się tylko zremisować 1:1 z Fortuną Dusseldorf, ale to zapewniło drużynie z Kilonii historyczny, pierwszy w dziejach awans do Bundesligi, w najgorszym razie z drugiej pozycji.

22:05 Jak na mistrzów kraju i niedawnych finalistów pucharu, nie oglądaliśmy wielkiego widowiska. Raków Częstochowa łatwo objął w sobotę dwubramkowe prowadzenie, a Pogoń Szczecin umiała odpowiedzieć tylko jednym trafieniem - jakkolwiek efektownym - Kamila Grosickiego. Wygrana 2:1 oznacza, że obie drużyny mają jeszcze szansę na podium i miejsce w Europie.

21:37 Gratulacje dla Jakuba Piotrowskiego! Po raz drugi został dziś mistrzem Bułgarii po tym, jak jego Łudogorec w meczu na szczycie wygrał 3:1 z CSKA Sofia. Co więcej, w ciągu kilku dni polski pomocnik będzie mógł przymierzyć podwójną koronę, jeśli w środę wygra również finał Pucharu Bułgarii.

20:33 Jeszcze na 10 minut przed końcem Nottingham Forest prowadziło z Chelsea 2:1, ale w ciągu dwóch minut losy meczu się odwróciły. The Blues z wynikiem 3:2 inkasują cenne trzy punkty i po trzecim zwycięstwie z rzędu są już na równi z miejscem premiowanym grą w Lidze Konferencji.

20:26 W zeszłym sezonie mecz z FSV Mainz w rundzie wiosennej kosztował Borussię Dortmund tytuł mistrzowski. Tym razem równie boleśnie nie będzie, ale wynik 0:3 wskazuje, że trauma została.

Liczby meczu Mainz - Borussia
Liczby meczu Mainz - BorussiaOpta by Stats Perform

20:08 Nie ma mowy o niespodziance w Granadzie, gdzie Real Madryt bawi się grą i podwyższa prowadzenie. Dwie bramki na 4:0 zaliczył Brahim Diaz. Kamil Jóźwiak zmieniony w przerwie, Kamil Piątkowski wraz z kolegami z defensywy spadkowiczów – bezradni...

19:53 Bologna nie przestaje imponować – dziś z Kacprem Urbańskim w składzie odniosła zwycięstwo 2:0 na terenie mistrzów Włoch. Ten wynik nie tylko może wypchnąć Napoli poza strefę umożliwiającą grę w europejskich pucharach, ale też sprawia, że Bologna wyprzedza Juventus na trzecim miejscu w Serie A!

19:36 Lechia Gdańsk w niezwykle zaciętym i pełnym kontrowersji meczu wygrała 4:3 z Wisłą Kraków, zapewniając sobie awans powrotny do Ekstraklasy. Sytuacja Białej Gwiazdy jest po tym meczu znacznie trudniejsza, zwłaszcza biorąc pod uwagę dwie czerwone kartki dla Junki i Colleya.

19:31 Druga połowa przypominała bardziej męczarnie niż marsz po mistrzostwo Polski, ale nawet w cierpieniu Jagiellonia Białystok zdołała wygrać 3:0 z Koroną Kielce i zapewnić sobie powrót na fotel lidera Ekstraklasy.

18:14 Czas pożegnać się z Burnley i Luton w Premier League! Co prawda ci drudzy jeszcze mają matematyczne szanse na utrzymanie, ale aby do niego doszło, musiałyby mieć miejsce zupełnie niecodzienne wyniki z wieloma bramkami. Tottenham wygrał z Burnley 2:1 i przybliżył się do gry w przyszłym sezonie w Lidze Europy, ale jednocześnie wysłał zespół Vincenta Kompany'ego do Championship. Zawiodło za to Newcastle, które zremisowało 1:1 z Brighton i musi bronić się przed atakami w tabeli Manchesteru United i Chelsea.

17:28 1. FC Köln jeszcze żyje! Po 19 minutach gry z Unionem Berlin było już 0:2 i zanosiło się na to, że już dziś kolońskie Koziołki spadną z Bundesligi. Nadzieję wykorzystanym karnym przywrócił przed przerwą Kainz, a końcówka była popisem miejscowych. W 87. minucie wyrównał Steffen Tigges, a w 93. minucie wygraną 3:2 zapewnił Damion Downs.

Pierwszego spadkowicza już znamy, Kolonia nie chce być drugim
Pierwszego spadkowicza już znamy, Kolonia nie chce być drugimFlashscore

17:01 Górniku, czy ci nie żal? Trójkolorowi już cieszyli się z powrotu na podium Ekstraklasy, gdy gola na 1:1 zdobył dla Stali Mielec były zawodnik zabrzan. Łukasz Wolsztyński zdobywa gola z kategorii stadiony świata, a mielczanie ucierają nosa kolejnemu faworytowi!

16:25 Wczoraj serwowaliśmy prognozy i typy ekspertów z 11 Hacks, dziś zwracamy uwagę na trzy mecze, które sami będziemy obserwować (miejmy nadzieję!) z wypiekami na twarzy.

15:46 Celtic przybliżył się do mistrzostwa Szkocji po dzisiejszej wygranej 2:1 w słynnym Old Firm.  Decydujące znaczenie miały sytuacje z ostatnich 10 minut pierwszej połowy, gdy The Bhoys zdobyli dwie bramki w odstępie trzech minut, a The Gers stracili Lundstrama po czerwonej kartce.

Podium Premiership wygląda świetnie z perspektywy zielonej części Glasgow
Podium Premiership wygląda świetnie z perspektywy zielonej części GlasgowFlashscore

15:37 Manchester City nie potknął się w spotkaniu z Fulham i pewnie wygrał 4:0. Obywatele bez względu na inne wyniki potrzebują już tylko dwóch wygranych meczów do końca sezonu ligowego, by cieszyć się z czwartego z rzędu tytułu mistrzowskiego. Na Craven Cottage dwie bramki zdobył Josko Gvardiol, a po jednym razie trafili Phil Foden i Julian Alvarez.

Statystyki z meczu Fulham - Manchester City
Statystyki z meczu Fulham - Manchester CityOpta by Stats Perform

12:43 Dlaczego Cesc Fabregas zabiera wszystkich zawodników włoskiego Como na wczasy na Ibizie? Okoliczności sukcesu Hiszpana w ekipie najnowszego beniaminka Serie A opisuje nasz włoski kolega, Antonio Moschella.

10:41 Pierwsze wielkie emocje w europejskiej piłce będziemy mieli już od 13:30. W Londynie Fulham podejmie Manchester City w meczu, w którym Obywatele muszą wygrać, jeśli wciąż chcą mieć w garści szanse na czwarte z rzędu mistrzostwo Anglii. Na ich potknięcie czeka Arsenal, który jutro zagra z Manchesterem United na Old Trafford.

Piątek, 10 maja

23:11 Niespodzianka w LaLidze! Girona zmierzała po zwycięstwo w Kraju Basków, gdy w 99. minucie na 2:2 strzelił Jon Guridi. Sprawa wicemistrzostwa Hiszpanii wciąż w grze!

22:56 Marcin Bułka kończy kolejny mecz z czystym kontem. Jego OGC Nice wygrało skromnie, 1:0, z Le Havre, zachowując szansę na miejsce premiowane grą w Lidze Mistrzów.

Marcin Bułka - liczby za mecz z Hawrem
Marcin Bułka - liczby za mecz z HawremOpta by Stats Perform / Profimedia

22:54 Remis 0:0 wystarczył, by po meczu Amiens-Auxerre przyjezdni mogli świętować powrót do Ligue 1 na sezon 24/25.

22:37 Inter Mediolan się nie zatrzymuje. Tym razem ofiarą nowych mistrzów Włoch padło Frosinone. Do przerwy gospodarze na Stadio Benito Stirpe jeszcze się trzymali, mając tylko gola straty. Później było już tylko gorzej, skończyło się 0:5, a swój dorobek bramkowy poprawiło aż pięciu różnych piłkarzy.

Liczby meczu Frosinone - Inter
Liczby meczu Frosinone - InterOpta by Stats Perform

22:25 Zmiana na szczycie tabeli PKO BP Ekstraklasy! Śląsk Wrocław wyrównał swój najlepszy wynik sezonu, wygrywając aż 4:0 z Cracovią. Tak dobrze grających wrocławian faktycznie od jesieni nie widzieliśmy. Czy mogą jeszcze zniszczyć marzenia Jagiellonii Białystok? Czekamy na odpowiedź Dumy Podlasia.

22:06 Rok po katastrofalnym spadku z Eredivisie mamy już gwarancję powrotu FC Groningen. W piątkowy wieczór FCG przeskoczyli Rodę Kerkrade w tabeli dzięki zwycięstwu 2:0 w bezpośredniej walce o awans!

Końcowa tabela Eerste Divisie - dwa pierwsze zespoły awansują bezpośrednio
Końcowa tabela Eerste Divisie - dwa pierwsze zespoły awansują bezpośrednioFlashscore

21:30 Zanim Kylian Mbappe zagra ostatni mecz w Paryżu, odbędą się trzy spotkania, które mogą zakończyć się nieoczekiwanymi wynikami. To nie nasze typy, to analiza specjalistów z firmy analitycznej 11Hacks.

20:03 Koniec sagi związanej z przenosinami Kyliana Mbappe jest bliższy niż mogłoby się wydawać. Słynny zawodnik kilka minut temu zamieścił film, w którym żegna się z kibicami PSG. Swój ostatni mecz na Parc des Princes rozegra już w niedzielę o 21:00, gdy rywalem będzie Tuluza. Nazwa Realu Madryt nie pada wprawdzie w pożegnaniu, pozostaje jednak w domyśle.

19:50 Po bezbramkowych 45 minutach pewnie nikt nie spodziewał się aż takiego lania ze strony Piasta Gliwice. Gospodarze strzelili aż cztery gole, upokarzając bezradnych piłkarzy ŁKS-u w jednym z ostatnich meczów łodzian w Ekstraklasie. Początek 32. kolejki PKO BP Ekstraklasy bardzo interesujący! Tymczasem już o 20:30 Śląsk Wrocław powalczy z Cracovią o utrzymanie się w ścisłej czołówce.

18:45 Mamy tymczasem informacje zza oceanu dotyczące Copa America. Selekcjoner reprezentacji Brazylii ogłosił bowiem listę powołanych na tegoroczny turniej w Ameryce Południowej i ominął kilku uznanych zawodników. Na imprezę nie pojadą bowiem Casemiro, Gabriel Jesus czy Richarlison.

18:00 Piast Gliwice nie przegrał z ŁKS-em od 2005 roku, nie przegrał też żadnego z czterech ostatnich meczów w lidze. Ale przeżywamy sezon 2023/24, w którym każda seria może skończyć się w najmniej oczekiwanym momencie i nawet zdegradowani łodzianie nie mogą być skreśleni przed startem. Pierwszy mecz 32. kolejki PKO BP Ekstraklasy właśnie rusza, śledź go z nami!

17:47 Na europejskich boiskach zabraknie dzisiaj wielkich hitów, choć wieczorem będzie można zobaczyć spotkanie świeżo upieczonego mistrza Włoch, ponieważ Inter zagra z walczącym o utrzymanie Frosinone. Oczywiście czekają nas dzisiaj także dwa starcia w Ekstraklasie - Piast zagra z ŁKS-em, a Śląsk z Cracovią